Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi zewnętrznych?

Wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji, ale także określonych wymogów architektonicznych. Na co zatem zwracać uwagę przy ich zakupie? O tym dowiedzą się Państwo właśnie tutaj – zapraszamy!

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać?


Po pierwsze takie, które będą zgodne z Rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, które mówi o tym, że otwór (po zamontowaniu ościeżnicy) powinien mieć minimum 90 cm szerokości oraz 200 cm wysokości. Przy modelach składających się z dwóch skrzydeł, przynajmniej jedno z nich powinno charakteryzować się powyższymi parametrami.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie drzwi zewnętrznych są także ich właściwości. Ze względu na to, że stanowią jedyne, poza oknami, połączenie z przestrzenią zewnętrzną, powinny charakteryzować się również odpowiednią izolacją cieplną. Jest to nie zwykle ważne, ponieważ od tego parametru będzie zależał komfort użytkowanej przestrzeni oraz to, ile ewentualnie dodatkowej energii będzie potrzeba na ogrzanie domu zimą lub jego chłodzenie latem. Współczynnik przenikania ciepła zależy w głównej mierze od jakości oraz rodzaju samego materiału, z którego wykonane zostaną skrzydła oraz ościeżnica. Im niższy współczynnik, tym lepsza izolacja. Najlepszym wyborem pod kątem tego parametru będą zatem ocieplane drzwi drewniane (współczynnik o wartościach od 0,9 do 2,6 W/m2K) lub wykonane ze sztucznego tworzywa PVC ze stalowym lub aluminiowym kształtownikiem (współczynnik o wartościach od 1,1 do 2,5 W/m2K). Podobne wartości wykazują także modele wykonane z włókna szklanego, które charakteryzują się od 1,3 do 1,6 W/m2K. Utratę ciepła możemy ograniczyć do minimum wybierając także odpowiednie uszczelki lub próg z przekładką termiczną.

Przy zakupie drzwi zewnętrznych warto także zwrócić uwagę na ich ogólną funkcjonalność. Możemy wybierać spośród modeli dźwiękoszczelnych, wodoszczelnych lub dodatkowo chroniących nasz dom przed dostępem niepożądanych osób (wyposażone w specjalne klamki, wręg francuski, rygle lub bolce antywłamaniowe).

Ostatnim, choć nie mniej ważnym, elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie, jest wybranie modelu do stylistyki oraz kolorystyki naszej przestrzeni. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dopasowanych zarówno do domów nowoczesnych, jak i klasycznych.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie