Panele winylowe


Czym właściwie są panele winylowe? Z czego są zbudowane? Jakie są ich generalne zalety oraz gdzie znajdują zastosowanie? Jest to taki wariant podłogowy, który ostatnimi czasy zdecydowanie zdobywa na popularności. Podłogi to w ogóle ważny element wykończenia wnętrz, a preferując prosty, bezinwazyjny i nie wymagający stosowania specjalnych maszyn montaż, warto wybrać właśnie wariant paneli winylowych.

Co się na nie składa?

Jest produktem, który doskonale imituje różne materiały, na przykład drewno. Winyl to dokładnie: polichlorek winylu (PCV), a jest to syntetyczny polimer, który jest uzyskiwany w wyniku procesu polimeryzacji. Nie można oprzeć się wrażeniu, że to popularny przed laty, w mieszkaniach PRL-owskich, gumolit. Faktycznie panele te są do gumolitu podobne, jednakże mają zupełnie inną budowę – jest ona warstwowa. Rdzeniem jest płyta HDF, na spodzie i wierzchu natomiast jest korek. Powierzchnię paneli chroni z kolei powłoka winylowa.

Jakie są ich zalety?

Panele te występują w rozmaitych wzorach, ponieważ, jak zostało powiedziane wcześniej, perfekcyjnie imitują różne materiały – na przykład drewno czy kamień. Mogą także zawierać rozmaite wzory czy motywy, przykładowo geometryczne. To sprawia, że ich pierwszą zaletą jest możliwość dopasowania do każdego aranżowanego wnętrza. Kolejnym plusem jest to, że podłoga ta jest wyjątkowo elastyczna i miękka, a tym samym odporna na wiele uszkodzeń. Tego rodzaju panele są także wodoodporne oraz proste w utrzymaniu ich czystości. Ważne są także ich właściwości dźwiękoszczelne – jeśli troszczymy się o odpowiednią akustykę pomieszczeń.

Zastosowanie – gdzie i kiedy?

Ich zastosowanie określane jest za pomocą klas użytkowych – od 21 do 33. Klasy 21 – nadadzą się do wnętrz o niewielkim natężeniu ruchu. Klasy 22 – do pokojów domowników, na przykład do gabinetu. Klasy 23 – preferowane są do kuchni, salonów, korytarzy i przedpokojów. Z kolei panele klasy od 31 do 33 umiejscawiane są w miejscach użyteczności publicznej, takich jak przykładowo sklepy, sale fitness czy biura. Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Expert Białystok, celem wyboru najkorzystniejszych rozwiązań.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie